Kocioł elektryczny w porównaniu do ogrzewania centralnego wykorzystującego paliwa stałe jest wygodnym rozwiązaniem w sezonie zimowy. Zatem ogrzewanie elektryczne wybierane jest najczęściej przez osoby które nie mają czasu na przygotowanie opału na sezon grzewczy lub nie mają gdzie go składować.
Kotły elektryczne posiadają również walory ekologiczne dzięki takiemu zasilaniu podczas ogrzewania nie wydzielane są spaliny.
Biorąc pod uwagę budowę oraz przeznaczenie kotła elektrycznego wyróżnia się jedno lub dwufunkcyjne. Podstawowym elementem jest grzałka obleczona specjalną izolacją zabezpieczającą przed działaniem wody. Grzałka zaczyna grzać dopiero kiedy pojawi się takie zapotrzebowanie. Im większą moc posiada piec elektryczny CO tym większa ilość grzałek w nim zamontowana. Elektryczne kotły montowane w domach posiadają moc grzewczą wahającą się od 4 do 24kW, występują również kotły elektryczne o znacznie większych mocach, wtedy wymagają zasilania trójfazowego.
Ogrzewanie elektryczne o mocy około 20kW najefektywniejsze jest w średniej wielkości budynkach. Posiadając dom lub budynek o powierzchni większej niż 250m2 powinniśmy zamontować kocioł CO o zdecydowanie większej mocy.
Elektryczne kotły mogą stanowić główne źródło energii cieplnej ale również mogą uzupełniać inny rodzaj ogrzewania np. kotłów zasilanymi paliwami stałymi
Kocioł elektryczny jednofunkcyjny przeznaczony jest wyłącznie do ogrzewania wody która krąży w instalacji grzewczej. W taki sposób ogrzewane jest każde pomieszczenie w którym rozprowadzona jest instalacja. Gabaryty takiego kotła są niewielkie najczęściej montowane w pozycji wiszącej na ścianie.
Kocioł elektryczny dwufunkcyjny wykorzystywany jest zarówno do ogrzewania pomieszczeń jak również ogrzewania wody użytkowej. Najczęściej kocioł ten wyposażony jest dodatkowo w zasobnik na ciepłą wodę użytkową. W dole zbiornika zbiera się zimna woda, która krąży między grzejnikami a zasobnikiem. Podgrzana woda przy pomocy kotła rozprowadzana jest do grzejników jak i do zasobnika ciepłej wody użytkowej.
Rozważając zakup pieca elektrycznego CO musimy wziąć pod uwagę opłacalność takiego sytemu, na koszty związane z takim ogrzewaniem wpływa wiele czynników takich jak:
Izolacja budynku- kocioł elektryczny CO będzie posiadać największą wydajność w energooszczędnych budynkach.
Metraż który będzie ogrzewany- im większy tym koszty wyższe a kotły powinny posiadać wyższą moc.
Temperatura jaką chcemy uzyskać.
Mając do ogrzania budynek o powierzchni ok. 150m2 który posiada standardową izolację koszty przedstawiają się następująco:
- Ogrzewanie elektryczne ok. 7200zł/rok
- Ogrzewanie zasilane węglem ok. 2000-2700 zł/rok
- Ogrzewanie zasilane gazem zmiennym ok. 3500-4000zł/rok