Zdaniem ekspertów istnieje przekonanie o możliwości zaoszczędzenia znacznej ilości energii użytkowej w budynkach, zakładach przetwórczych, transporcie oraz przez zmianę zachowań użytkowników. Najważniejsze by zmienić nasze nawyki. Szacuje się , że wyłączenie wszystkich urządzeń audio i TV z pozycji stand-by (oczekiwanie na pracę) w skali Polski pozwoli zaoszczędzić ok. 2.3 mln MWh. Dostosowanie temperatury do faktycznych potrzeb, bez nadmiernego ogrzewania pomieszczeń, obniżenie temperatury o 2°C powoduje redukcję kosztów ok. 10%. Używanie sprzętu AGD w klasie A i A+ może pozwolić na zaoszczędzenie 2.2 TWh energii.
Przedstawiamy poniżej jak to zrobić:
- Nie korzystaj z funkcji stand – by. Sprawdź, jak wiele urządzeń w Twoim domu posiada funkcje czuwania: telewizor, komputer, laptop, drukarka, ekspres do kawy oraz DVD. Wyłącz je zaraz po zakończeniu „pracy”.
- Umieść lodówkę w najbardziej odpowiednim (optymalnym) miejscu.Daleko od ciepłych przedmiotów. Lodówka w domu nigdy nie powinna stać blisko kuchenki, piekarnika, mikrofalówki ani kaloryfera. Nie zapominaj o tym, że lodówka pobiera prąd przez całą dobę.
- Korzystaj z lodówki w energooszczędny sposób. Zawsze pamiętaj o zamknięciu (domknięciu) drzwi lodówki i nigdy nie wkładaj do niej gorących ani ciepłych potraw. Dlatego, że w tych momencie nasza lodówka potrzebuje więcej prądu po to aby zachować właściwą temperaturę.
- Zgaś światło w tych miejscach Twojego domu, w których nikt nie przebywa.
- Nie zostawiaj włączonego komputera lub laptopa. Wychodzisz tylko na 15 minut na zakupy? Następne pół godziny poświęcisz na gotowanie obiadu? Wyłącz go! Nie obciążaj „bez potrzeby” swojego rachunku za prąd.
- Wymień wszystkie żarówki w Twoim domu na żarówki energooszczędne. Wszystkie żarówki w Twoim domu są już energooszczędne. To znaczy, że już rozpocząłeś pracę nad zmniejszeniem rachunków za prąd w Twoim gospodarstwie domowym. Zużywają one nawet o 80% mniej prądu.
- Zmień swój plan taryfowy.Dopasuj go do swoich potrzeb.
- Kupuj sprzęt i urządzenia AGD i RTV z wysoką klasą efektywności energetycznej sprzęt klasy A++ pobiera do pracy o blisko połowę mniej prądu niż sprzęt klasy A.
- Często odmrażaj lodówkę
- Nie otwieraj zamrażalki zbyt często i na długo
- Decydują się na zakup chłodziarko – zamrażarkiwybieraj spośród modeli o klasie energetycznej B w porównaniu z chłodziarko – zamrażarką klasy C oszczędzimy 1/4 prądu.
- Wymieniaj uszczelki w lodówcegdy tylko zachodzi taka potrzeba
- Rozsądnie nastawiaj pranie.Pranie wstępne stosujemy tylko w przypadku mocnych zabrudzeń. Nie rób prania jeśli bęben nie jest pełny Nasze pralki pobierają dokładnie tyle samo prądu do prania, przy pełnym i niepełnym zapełnieniu bębna. Wybieraj program ekonomiczny, pierz w niskich temperaturach, jeśli tylko jest to możliwe.
- Używaj zmywarki mądrze.Zanim umieścisz naczynia w zmywarce usuń z nich resztki jedzenia. Nie włączaj zmywarki, jeśli nie jest pełna. Podobnie, jak w przypadku prania w pralce. Korzystaj z programu ekonomicznego. Wkładaj naczynia do zmywarki zgodnie z zaleceniami producenta zmywarki.
- Gotować w zamkniętych naczyniach.
- Gotować w czajniku tylko tyle wody ile akurat potrzeba.
- Prasować całe pranie na raz, aby uniknąć wielokrotnego nagrzewania żelazka.
- Zmniejszać ogrzewanie na czas snu lub nieobecności w domu.
- Różnicować temperaturę w pomieszczeniach zgodnie z upodobaniami.
- Nie zastawiać i nie zasłaniać grzejników.
- Zastąpić kąpiel w wannie prysznicem.
- Jeśli to możliwe korzystać z energii odnawialnej.
- Zastosować izolację termiczną budynku, wymienić okna na energooszczędne.
- Korzystać jak najdłużej z naturalnego światła.
- Wybierać przyjazne środowisku środki transportu: krótkie dystanse pokonywać pieszo, rowerem