Efektywność energetyczna to ilość zużytej energii odniesiona do uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji w typowych warunkach ich eksploatowania.


Zdaniem ekspertów istnieje przekonanie o możliwości zaoszczędzenia znacznej ilości energii użytkowej w budynkach, zakładach przetwórczych, transporcie oraz przez zmianę zachowań użytkowników. Najważniejsze by zmienić nasze nawyki. Szacuje się , że wyłączenie wszystkich urządzeń audio i TV z pozycji stand-by (oczekiwanie na pracę) w skali Polski pozwoli zaoszczędzić ok. 2.3 mln MWh. Dostosowanie temperatury do faktycznych potrzeb, bez nadmiernego ogrzewania pomieszczeń, obniżenie temperatury o 2°C powoduje redukcję kosztów ok. 10%. Używanie sprzętu AGD w klasie A i A+ może pozwolić na zaoszczędzenie 2.2 TWh energii.

Przedstawiamy poniżej jak to zrobić:

  1. Nie korzystaj z funkcji stand – by. Sprawdź, jak wiele urządzeń w Twoim domu posiada funkcje czuwania: telewizor, komputer, laptop, drukarka, ekspres do kawy oraz DVD. Wyłącz je zaraz po zakończeniu „pracy”.
  2. Umieść lodówkę w najbardziej odpowiednim (optymalnym) miejscu.Daleko od ciepłych  przedmiotów. Lodówka w domu nigdy nie powinna stać blisko kuchenki, piekarnika, mikrofalówki ani kaloryfera.  Nie zapominaj o tym, że lodówka pobiera prąd przez całą dobę.
  3. Korzystaj z lodówki w energooszczędny sposób. Zawsze pamiętaj o zamknięciu (domknięciu) drzwi lodówki i nigdy nie wkładaj do niej gorących ani ciepłych potraw. Dlatego, że w tych momencie nasza lodówka potrzebuje więcej prądu po to aby zachować właściwą temperaturę.
  4. Zgaś światło w tych miejscach Twojego domu, w których nikt nie przebywa.
  5. Nie zostawiaj włączonego komputera lub laptopa. Wychodzisz tylko na 15 minut na zakupy? Następne pół godziny poświęcisz na gotowanie obiadu? Wyłącz go! Nie obciążaj „bez potrzeby” swojego rachunku za prąd.
  6. Wymień wszystkie żarówki w Twoim domu na żarówki energooszczędne. Wszystkie żarówki w Twoim domu są już energooszczędne. To znaczy, że już rozpocząłeś pracę nad zmniejszeniem rachunków za prąd w Twoim gospodarstwie domowym. Zużywają one nawet o 80% mniej prądu.
  7. Zmień swój plan taryfowy.Dopasuj go do swoich potrzeb.
  8. Kupuj sprzęt i urządzenia AGD i RTV z wysoką klasą efektywności energetycznej sprzęt klasy A++ pobiera do pracy o blisko połowę mniej prądu niż sprzęt klasy A.
  9. Często odmrażaj lodówkę
  10. Nie otwieraj zamrażalki zbyt często i na długo
  11. Decydują się na zakup chłodziarko – zamrażarkiwybieraj spośród modeli o klasie energetycznej B w porównaniu z chłodziarko – zamrażarką klasy C oszczędzimy 1/4 prądu.
  12. Wymieniaj uszczelki w lodówcegdy tylko zachodzi taka potrzeba
  13. Rozsądnie nastawiaj pranie.Pranie wstępne stosujemy tylko w przypadku mocnych zabrudzeń. Nie rób prania jeśli bęben nie jest pełny Nasze pralki pobierają dokładnie tyle samo prądu do prania, przy pełnym i niepełnym zapełnieniu bębna. Wybieraj program ekonomiczny, pierz w niskich temperaturach, jeśli tylko jest to możliwe.
  14. Używaj zmywarki mądrze.Zanim umieścisz naczynia w zmywarce usuń z nich resztki jedzenia. Nie włączaj zmywarki, jeśli nie jest pełna. Podobnie, jak w przypadku prania w pralce. Korzystaj z programu ekonomicznego. Wkładaj naczynia do zmywarki zgodnie z zaleceniami producenta zmywarki.
  15. Gotować w zamkniętych naczyniach.
  16. Gotować w czajniku tylko tyle wody ile akurat potrzeba.
  17. Prasować całe pranie na raz, aby uniknąć wielokrotnego nagrzewania żelazka.
  18. Zmniejszać ogrzewanie na czas snu lub nieobecności w domu.
  19. Różnicować temperaturę w pomieszczeniach zgodnie z upodobaniami.
  20. Nie zastawiać i nie zasłaniać grzejników.
  21. Zastąpić kąpiel w wannie prysznicem.
  22. Jeśli to możliwe korzystać z energii odnawialnej.
  23. Zastosować izolację termiczną budynku, wymienić okna na energooszczędne.
  24. Korzystać jak najdłużej z naturalnego światła.
  25. Wybierać przyjazne środowisku środki transportu: krótkie dystanse pokonywać pieszo, rowerem